VPT – ar blogis yra? ar jis tik kuriamas?

Šiandien galvoju jums papasakoti, ką galvoju apie mūsų mylimos ir skaidrios Viešųjų pirkimų tarnybos veiklą.

Pradėkim nuo to. Kaip tapti teisuoliu. Yra du galimi keliai – pirmasis, tiesiog daryti gerus darbus, antras variantas – garsiai rėkti, visus aplinkui kuo nors apkaltinti, sumenkinti ir tada girtis, kaip čia tvarką padariau.

Tai gi, pradėsiu nuo to, kokios gi Lietuvoje veikiančios institucijos yra pačios svarbiausios? Žinoma, tos kurios tiesiogiai rūpinasi mūsų saugumu ir sveikata, t.y. kariuomenė, policija, ugniagesiai ir medikai.

Praleisiu visus išvedžiojimus ir pateiksiu tai kaip viską matau pats. Mėginsiu apžvelgt labai trumpai, kiekvieną situaciją.

Lietuvos Kariuomenė ir auksiniai jos šaukštai.

Viskas prasidėjo nuo to, kad ministerija pradėjo vidinius patikrinimus ar tinkamai atliko procedūras ir ar nepermoka už prekes. Pradėta aiškintis kas vyksta ir kas neatliko pareigų ir ar gal kas nors sukčiavo. Situacija rutuliojasi taip, kad pats ministras pasiskelbė, kad kažkas vyksta negerai.

Į visą mėšliną situaciją įšoka VPT vadovė Diana Vilytė ir praneša, kad KAM viešųjų pirkimų praktikoje įžvelgė „metastazių, kurios yra dėl keleto žmonių įvykę“, viešųjų pirkimų kontrolės sistema KAM yra klampi, pasenusi, pareiškiama, kad ministras nėra perskaitęs viešųjų pirkimų įstatymo – „Tenka apgailestauti, kad ministras neperskaitė Viešųjų pirkimų įstatymo, nežino jo nuostatų, kas ką gali ir kas ko negali. Sutartį gali nutraukti tie, kas pasirašė, ministras turi pasižiūrėti, kas pasirašė sutartį, tai Lietuvos kariuomenės Materialinių resursų departamentas (…). Aš negaliu komentuoti neišprusimo“. Aštriai gi ane? Tada toliau – „Daug kartų buvo atėję tartis su mumis KAM sistemos įsigijimų atstovai, mes susakome, kas yra negerai, mes susakome bėdas, kad jie tvarkytųsi, jie išeina ir vėl tas pats tęsiasi. Matyt, reikia kitų žingsnių – dalyvavimo pirkimų procese, mokymo, stebėjimo. Negerai tokie pažeidimai, negerai tokios sutartys, tokios kainos, čia visiems negerai. Darysime kažką, negi kovosime ir mėtysimės auksiniais šaukštais. Darysime sprendimus, kad tai nesikartotų“

ir. t.t.

Čia jau jums vertinti kas teisus kas ne.

Tik vat, Notabene sutarties vertė yra 174 tūkst. Eur. O tarp visų prekių buvo surasta šaukštų, šakučių ir pjaustymo lentučių kurių vertė yra didesnė nei rinkos, t.y. tokių prekių kurių vertė didesnė nei rinkos iš visos sutarties priskaičiuota už 4 tūkst Eur. Ar ne juokinga? Iš sutarties kurios vertė 174 tūkst. Eur. pririnko 4 tūkst.

Prie kitų prekių kaip ir neprisikabino, matomai nebuvo dėl ko. Sutartis buvo sustabdyta, tai ir pinigų kaip ir neaišku ar išleista. Gavosi tokia vat apmaudi situacija…

Įsivaizduokite, kad jums reikia paruošti pasiūlymą tokiam pirkimui. Va suprask tiesiogiai. Gavai užduotį parengti pasiūlymą. Ar turi tokios patirties, ar neturi, nėra visai svarbu. Perkam 50 televizorių ir skalbimo mašiną. Sėdžiu renku, radau 8 telikus kurie atitinka specifikaciją. Labai gerai, dedu pigiausią, įvertintu išlaidas, atvežimo kaštus, dar garantija gamintojas per trumpą duota, pasiaiškinu kaip pratęst įsivertinu, užmetu procentėlių įmonei ir va turiu visai neblogą pasiūlymą televizoriui. Ieškau skalbimo mašinos, šnaršau internetą, nu nėra Lietuvoj tokių tiekėjų, gal kažkur, bet nerandu. Ką daryt? Žiūriu ebay, va radau. Suprantu, kad ta skalbimo mašina, kaip koks rakštis subinėj, jei leimėsiu konkursą ar spėsiu pristatyt. Įsivertinu, kad blogiausiu atveju nulėksiu iki Rumunijos su mašina ir atsivešiu ją pats. Taigi, ką turime? Turime konkurencingą pasiūlymą televizoriams ir prastą pasiūlymą skalbyklei. Bet kartu, pasiūlymas yra geras. Vertinu, kad neblogas. Teikiu pasiūlymą. Tada, atsiranda gudragalvių kurie pradeda knisti protą… Įmonę kurioje dirbu pasmerkia, mūsų niekas net neišgirsta, visi bando išmest iš konkursų, nutraukti sutartis ir t.t… o pas užsakovą kur pateikiau pasiūlymą vyksta panašus procesas, ir visi verčia ministrą :).

Ar suprantate, kur vedu…? O gi, kad auksinių šaukštų visą istorija yra pritemta prie reikiamos situacijos. Pagalvokite, dėl tų 4 tūkst. Eur, kariuomenės reputacijos visai neliko, ministras neteko pasto, nors net ne ministerija pirkimą vykdė.

Gaisrininkų eilė

Vėl panaši istorija, gal kiek tilesnė. Bet pastebėta, pradėta aibė vidinių ir išorinių patikrinimų. Viešųjų pirkimų tarnybos specialistai nurodo, dešimties kopėčių nuomos pirkimą buvo galima išskaidyti į kelis vien dėl techninių reikalavimų: ne visoms apskritims reikia būtent 26 metrų ilgio kopėčių. Kaimiškų vietovių ugniagesiams pakaktų ir trumpesnių kopėčių, kurios yra daug pigesnės… ir bla bla, nes gi VPT specialistai geriau žino už ugniagesius, kokių gi jiems reikia tų kopėčių… 🙂

Policijos automobiliai

Policija pasirengė specifikacijas automobiliams pirkti. Taip jau gavosi, kad Viešųjų pirkimų tarnyba kažką pasianalizavo, ir liepė taisyt specifikaciją. Generalinis komisaras paklausė, ar bus gerai kai pakoreguos kad butu 2 dalyviai, o VPT patvirtina, kad taip. O kai paskelbia specifikacijas ir pradeda pildyti skelbimą, VPT užsuka LNK, vėliau visiems pridalina interviu, parašo premjerui ir dar velnias žino kam. Ar kas nors supranta, kad konkursas nepaskelbtas? O VPT tokį reikalą užvėlė. Viešai Lietuvos policija buvo apkaltinta neskaidriais pirkimais. Per Lietuvos ryto televiziją Diana Vilytė aiškino, kad policininkai dabar turės tartis su rinką, yra daug susidomėjusių ir apskritai, kėlė abejones, kad policininkams reikia tokių automobilių.

Reikia priminti, kad kovą Kelmėje policijos patrulis persekiodamas bėglį užklimpo, teko jį traukti ugniagesiams, balandį Klaipėdoje vykdydami pareigą vėl užklimpo. Aš pats nedrįsčiau pats nuspręsti, kokių policijai automobilių reikia, bet VPT matomai turi tokią teisę.

Medikai
Nu kas su medikais ? 🙂

O gi nieko, tik vat pirmadienį 15 d. pasirodė tokia publikacija nuoroda

  „Kyšiai medikams – tik lašas jūroje. Jei nustatėme pažeidimų vertindami skalbimo paslaugas gydymo įstaigose, įsivaizduokite, kas vyksta medicininės įrangos ar vaistų pirkimuose“, – sako Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė Diana Vilytė (53 m.), kuri planuoja rimtai užsiimti sveikatos sektoriaus skaidrinimu.

  Pam barabam.

  Nežinau ar čia gerai ar ne, bet… tikiuosi nepradės aiškinti kokius skreperius pirkti ir kokias vaistais žmones gydyt. 🙂

  Klausimai į kuriuos neturiu atsakymo:
  1) Koks yra tikslas apkaltinti pačias svarbiausias lietuvos tarnybas neskaidria veikla?
  2) Ar yra prasminga tai daryti šiandieninėje geopolitinėje situacijoje?
  3) Kam kiekvieną žingsnį skelbti žiniasklaidoje?
  4) Kam reikalinga, kad žmonės pradėtų nepasitikėti tarnybomis?
  5) Ar tikrai visi yra neskaidrūs ir ar tas blogis nėra kuriamas dirbtinai?

  Palinkėčiau, daugiau vieni kitus palaikykim, o negriaukim, kaltinkim ir naikinkim.

  Sekite facebook

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *